Faydalı Bilgiler

Cevap: Veteriner Hekim Kontrolü Olan Sağlıklı Olan Doğal Olan Ekonomik Olan Yerleri Tercih Etmeliyiz.

Cevap: Kısa Ve Uzun Vadeli Muhafaza Olmak Üzere İki Tür Muhafaza Yöntemi Vardır.

 Kısa Sürede Tüketeceğimiz Kıyma Ve Beyaz Et 0 Derece Çalışan Soğuk Havalı Dolaplarımızda Daha Uzun Süreli  Kullanabileceğimiz Kuşbaşı Ve Parça Etleri Soğuk Havalı Dolaplarımızın Dondurucu Bölümünde Uzun Süreli Muhafaza  Edebiliriz. Uzun Süreli Muhafazada Dikkat Edilecek Konu Dondurulmuş Etin Çözdürüldükten Sonra Tekrar  Dondurulmamasıdır. Ayrıca Çözme İşlemi Buzdolaplarımızın En Alt Rafında Mümkün Olan En Kısa Sürede Yapılmalıdır.

Cevap: Doktor Sınırlaması Olmadığı Takdirde Kırmızı Etin Sağlığımız Üzerine Herhangi Bir Olumsuz Etkisi Yoktur. Ette Bulunan Ve Adına             Aminoasit Denilen Proteinlerin Yapı Taşları İnsanların Gerek Hücre Yapısında Gerekse Enzim Ve Hormon Faaliyetinde Temel Rol             Oynarlar.

Etlerle Zehirlenme Olur mu?

Cevap: Kontrolsüz , İçerisinde Küf Ve Mantar Bulunduran Etlerle Zehirlenme Olur. Bazı Parazit Türleri Mevcutsa Zehirlenme Meydana  Getirebilir.

Etlerle İnsana Geçen Hastalıklar Var mı?

Cevap: Herhangi Bir Kontrolü Yapılmamış(Gerek Kesim Öncesi Gerek Kesim Sonrası) Ve Adına Zoonos Dediğimiz Hastalık Grupları            İnsanlara Geçebilir. Bunlardan Bazıları: Tübercilose, Burusellos, Kuduz, Şarbon, Tetanos, Tularemi, Salmonollosis, Şap, Sığır            Vebası Vb...

Cevap: Bakteriyel Orijinli Bozulmalarda Renk Değişimi Yeşillenme , Mantarlara Bağlı Bozulmalarda Yeşil Ve Siyah Renk ,             Putrifikasyon(Kokuşma) Bakterilerine Bağlı Bozulmalarda Renk Gri Ve Siyaha Dönüşür. Ancak, Kesin Olarak Bir Bozukluğu Tespit             İçin Bu Renk Değişikliklerini Gösteren Ürünlerin Labaratuvar Sonuçları İle Teyit Edilmesi Uygun Olur.

Etleri Pişirirken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Cevap: Etleri Pişirirken Uygun Soslarla Soslandırılması Etin Yumuşaklık Ve Aroma Vermesi Açısından Önemlidir. Sizin İçin Vereceğimiz            Sos Örneği: 1 Fincan Yoğurt, 1 Fincan Z.Yağı, 1 Fincan Soğan Suyu Bu Sosta 2 Saat Bırakılır Ve Pişirmeye Geçilir.